DĖL VANDENS DRUMSTUMO PADIDĖJIMO
Įvykus avarijai vandentiekio tinkle, drumstumas tiekiamajame vandenyje padidėja dėl geležies kiekio padidėjimo.
Geležis yra gamtinės kilmės cheminis elementas. Jo koncentracija iš gręžinių išgaunamame vandenyje vidutiniškai 2 mg/l (2000 µg/l).
Toks kiekis geležies nekelia grėsmės vartotojų sveikatai, bet blogina vandens priimtinumą vartotojui dėl spalvos ir skonio savybių bei komplikuoto buitinės technikos ir santechnikos įrenginių eksploatavimo. Kad pagerinti geriamojo vandens savybes, požeminis vanduo ruošiamas vandens gerinimo įrenginiuose. Juose tirpiesiems dvivalentės geležies junginiams sąveikaujant su oro deguonimi, gaminasi mažai tirpus rusvos spalvos trivalentės geležies hidroksidas (dribsniai).
Trivalentė geležis pašalinama filtruojant vandenį per smėlio filtrus. Valytame vandenyje bendrosios geležies koncentracija neviršija 0,2 mg/l (200 µg/l) (pagal higienos normą HN 24:2017). Likutinis geležies kiekis, tiekiamajame geriamajame vandenyje, vandentiekio tinkluose, toliau reaguoja su oro deguonimi ir virsdamas dribsniais kaupiasi vamzdynuose.
Įvykus vandentiekio avarijai, kai vandentiekio tinkle pasikeičia vandens tekėjimo kryptis ar vandens tekėjimo greitis bei vyksta slėgio svyravimai, vamzdynuose susikaupę trivalentės geležies hidroksidai susimaišo su tiekiamu vandeniu bei patenka pas vartotojus.
Likvidavus avarijos padarinius, vandentiekio tinkle stabilizuojasi slėgis, tekėjimo greitis bei kryptis ir tuo pačiu pradeda mažėti drumstumas. Kadangi drumstumo sumažėjimo procesas vyksta lėtai, tai gali tęstis iki kelių parų.
Dėl vandens drumstumo padidėjęs geležies kiekis vandenyje nekelia grėsmės vartotojų sveikatai, todėl tiekiamas vanduo yra saugus vartoti.
UAB „Rokiškio vandenys“